Κέρκυρα: Γιατρός εμφάνισε παράλυση στα κάτω άκρα μετά τη δεύτερη δόση του εμβολίου

Μετά την 40χρονη νοσηλεύτρια και ένας γιατρός στην Κέρκυρα παρουσίασε παράλυση στα κάτω άκρα μετά η λήψη της δεύτερης δόσης του εμβολίου για τον κοροναϊό.

Όπως αναφέρει ρεπορτάζ της τοπικής ιστοσελίδας  corfutvnews.gr, ο γιατρός έκανε τη δεύτερη δόση τη Δευτέρα και το βράδυ ο οργανισμός του να εξασθενεί και να νιώθει παράλυση στα κάτω άκρα και πόνους στην μέση.

Ο γιατρός νοσηλεύεται στο νοσοκομείο του νησιού σε εξετάσεις από τους συναδέλφους του, ώστε να διαπιστώσουν την πηγή του προβλήματος και να του χορηγήσουν την κατάλληλη αγωγή.

Δεν έχει γίνει γνωστό εάν πρόκειται για το αυτοάνοσο νευρολογικό σύνδρομο Guillain-Barre που διαγνώστηκε στη 40χρονη νοσηλεύτρια.

Να σημειωθεί ότι η 40χρονη νοσοκόμα παρουσιάζει πολύ μεγάλη βελτίωση στην υγεία της με την παράλυση να υποχωρεί και ήδη να μπορεί να κάνει τα πρώτα βήματα.

 

Πηγή: Η Αυγή

 

About Author