anatropinews.gr

Ο Μαραντόνα στο Μεξικό – Ιδανικό ξεκίνημα για το νέο του σύλλογο Ντοράντος

Ένα χατ-τρικ του Βινίσιο Ανγκουλο βοήθησε τον Ντιέγκο Αρμαντο Μαραντόνα, να κάνει το τέλειο ξεκίνημα στο Μεξικό, καθώς ο νέος του σύλλογος Ντόραντος νίκησε με 4-1 την Ταπατσούλα στη Κουλιακάν.

Οστράικερ από τον Ισημερινό  σκόραρε στο 59ο και 61ο λεπτό, πριν  Αργεντινός Ιμπάρς μειώσει για τους επισκέπτες δύο λεπτά αργότερα. Όμως ο Ανγκούλο μετέτρεψε σε γκολ πέναλτι, ένα τέταρτο πριν την λήξη του αγώνα, ενώ ο Αλόνσο Εσκομπόθα πρόσθεσε ένα τέταρτο γκολ στο 85ο λεπτό, ολοκληρώνοντας μια τέλεια νύχτα για το προπονητή της Αργεντινής κατά την επιστροφή του στο ποδόσφαιρο.

Ο Μαραντόνα, ο οποίος ανέλαβε την ομάδα του Μεξικού, μετά την αποχώρησή του από την Αλ-Φουγιαράχ τον Απρίλιο, είχε προκαλέσει έκπληξη, όταν ανακοίνωσε την απόφασή του να συνεχίσει τη καριέρα του στην δεύτερη κατηγορία του Μεξικού.

Η νίκη αυτή, ήταν η πρώτη της ομάδας  στο πρωτάθλημα αυτή τη σεζόν και την έφερε  στη 10η θέση ανάμεσα σε 15 ομάδες.

«Αυτός ήταν αυτό που χρειαζόμασταν αφού δεν μπορούσαμε να κερδίσουμε», ανέφερε ο Aνγκούλο στο ESPN. «Η άφιξη του Μαραντόνα βοήθησε τη διάθεσή μας, τα παιδιά αισθάνθηκαν πιο ελεύθερα».